This Page

has been moved to new address

SRAAs: Saturday semi and final local schedule

Sorry for inconvenience...

Redirection provided by Blogger to WordPress Migration Service
Diary of a Mad Sportswriter: SRAAs: Saturday semi and final local schedule

Diary of a Mad Sportswriter

Stan Hudy is a sportswriter for The Saratogian and Community News. He covers high school and youth sports in the Saratoga County area as well as writing a weekly book review on sports books. He's not just a "stick and ball" sportswriter, he's willing to take on any sport as well as any subject.

Saturday, May 23, 2009

SRAAs: Saturday semi and final local schedule

Row hard or go home, that's the motto this morning at Mercer Lake for the 75th annual Scholastic Rowing Association of America championship regatta. Eleven locals remain alive to row for a national title this morning and afternoon.


Here is today's championship schedule for the locals



9 a.m. Girls senior single semifinal

Shenendehowa (Abby Knight)



9:40 a.m. Girls freshman eight semifinal

Shenendehowa (Cathy Altenberger, Kelby Herrera, Ellen Nevers, Tori Torrisi, Danielle LeBlanc, Lauren Miranda, Carly Tashjian, Megan Lounsbury, Kelsey Thornton, Nicole Sullivan)



10:25 a.m. Girls junior eight semifinal

(Saratoga) Svenja Thomas, Erica McBain, Isabel Price, Kristen Nochisaki, Kiki Hines, Caroline Blackington, Leanne Bryan, Alie Mihuta, Katie O'Connell, Thora Olsen, Chelsea Brown, Christina Dagle, Taylor Murray finished in fourth at 5:56.981.




11:25 Girls second eight semifinal

Burnt Hills (Kaitlyn Madden, Mary Hall, Emily White, Shelby Delgado, Erin Hunt, Emily Hoskinson, Stacy LaRose, Morgan Esperti, Charlotte Munday, Katie Manilenko, Julianne Fogg)



Noon Boys senior eight semifinal

Saratoga (Jared Backens, Liam Casey, Wesley Wander, Luke O’Brien, Tom Carona)



12:15 p.m. Girls senior eight

Burnt Hills (Alanna Guay, Kate Halbig, Jesse Burdett, Amanda Primett, Jenn Royal, Katie Fogg, Bridget Rudgers, Victoria Catharine, Kelsey Piel)


Saratoga (Rae Backens, Katie O'Connell, Thora Olsen, Leanne Bryan, Emily Krison, Aleks Torres, Lizzy Fitzhenry, Kate Russell, Madi Beumer, Caitlin Shufelt, Columbia Herzlinger, Holly Dodge, Madison Townley)



1:30 p.m. Girls lightweight double final

Emma Willard (Celeste Pomputius, Elizabeth Hughes)

Shenendehowa (Samantha Charbonneau, Laura Neely)



1:40 p.m. Girls junior double final

Shenendehowa (Alexandra Rinehimer, Victoria Allers)



*1:50 p.m. Girls freshman eight final

Shenendehowa (Cathy Altenberger, Kelby Herrera, Ellen Nevers, Tori Torrisi, Danielle LeBlanc, Lauren Miranda, Carly Tashjian, Megan Lounsbury, Kelsey Thornton, Nicole Sullivan)



*2:20 p.m. Girls junior eight final

Saratoga (Svenja Thomas, Erica McBain, Isabel Price, Kristen Nochisaki, Kiki Hines, Caroline Blackington, Leanne Bryan, Alie Mihuta, Katie O'Connell, Thora Olsen, Chelsea Brown, Christina Dagle, Taylor Murray)



*2:50 p.m. Girls second eight final

Burnt Hills (Kaitlyn Madden, Mary Hall, Emily White, Shelby Delgado, Erin Hunt, Emily Hoskinson, Stacy LaRose, Morgan Esperti, Charlotte Munday, Katie Manilenko, Julianne Fogg)



*3 p.m. Girls senior single final

Abby Knight (Shenendehowa)



3:05 p.m. Boys senior single final

Ian Fisher (Shenendehowa)



*3:45 p.m. Boys senior four final

Saratoga (Jared Backens, Liam Casey, Wesley Wander, Luke O’Brien, Tom Carona)



*4 p.m. Girls senior eight final

Burnt Hills (Alanna Guay, Kate Halbig, Jesse Burdett, Amanda Primett, Jenn Royal, Katie Fogg, Bridget Rudgers, Victoria Catharine, Kelsey Piel)


Saratoga (Rae Backens, Katie O'Connell, Thora Olsen, Leanne Bryan, Emily Krison, Aleks Torres, Lizzy Fitzhenry, Kate Russell, Madi Beumer, Caitlin Shufelt, Columbia Herzlinger, Holly Dodge, Madison Townley)

Labels: , , , ,

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

Links to this post:

Create a Link

<< Home